Jon Krakauer

8,8
43 oceny materiałów do scenariusza
powrót do forum osoby Jon Krakauer

że pisze SF zamiast rzetelnie opisywać fakty.

assami

Rozwiń proszę, bo nie jak dla mnie to coś bredzisz...

perun_6

Przypuszczam, że komentarz ten jest odniesieniem do sporu wynikłego po tragedii na Evereście w 1996. Sam Krakauer uczestniczył w feralnej wyprawie i spisał swe wspomnienia (a także spostrzeżenia i osądy) w książce "Wszystko za Everest" (oryg. "Into thin air") negatywnie przedstawiając działania jednego z przewodników równoległej wyprawy - Anatolija Bukriejewa. Bukriejew odpierał skierowane w jego stronę zarzuty i wraz z Garym Westonem DeWalt opublikował swoją wersję wydarzeń pod postacią książki "Wspinaczka: Mount Everest i zgubne ambicje" (oryg. "The Climb: Tragic Ambitions on Everest"), co jeszcze bardziej zaogniło spór. Dyskusja ciągnęła się parę lat. Zarówno Krakauerowi jak i Bukriejewowi można było zarzucić wiele niejasności w przedstawionych przez nich relacjach.
Tematyka niezmiernie intrygująca. Obydwie książki gorąco polecam. Dodam także, iż wydarzenia przedstawione w filmie "Everest" (http://www.filmweb.pl/film/Everest-2015-695659) bliższe są relacjom Krakauera.

sodoww

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. O sporze czytałem na necie (wikipedia i artykuł na jakimś portalu o górach), książek nie czytałem. Natomiast wypowiedź założyciela wątku, że Krakauer pisze sci-fi jest tak samo naciągane jak to, że Bukrejew pisze fantastykę. Podobne brednie.

assami

Masz rację, bajkopisarz

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones